TEKLİF ALIN!
Formu doldurun size avantajlı teklifler sunalım.
TEKLİF AL

Organik Haberleşme Teknolojileri

Sistem İletisi
TAMAM
İleti Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
İleti yönetim sistemi nedir, nasıl çalışır? İYS’ye üye olmak zorunlu mu? Başvuru sürecinde neler gerekir?
ÜYE OLUN!
Aşağıdaki formu eksiksiz ve doğru olarak gönderin, cep telefonunuza gelen bilgilerle oturum açarak hemen SMS göndermeye başlayın.
DEVAM
İleti Yönetim Sistemi Nedir?
Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik‘e uygun olarak; Hizmet Sağlayıcılar’ın arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi, kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.
İYS'ye verilerin ne zaman yüklenmeli?

150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar için 31 Aralık 2020, 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar için 31 Mayıs 2021 tarihine kadar hedef kitlenizin iletişim izinlerini İYS'ye aktarmanız gerekmektedir. İYS'ye aktarılmayan izinler geçersiz sayılacaktır.

Hangi tür iletiler yasa kapsamındadır ve kimler onay almak zorunda değildir?

Firmanızın, mal veya hizmetinizin tanıtımı,kutlama-temenni,promosyon, kampanya, indirim veya hediye içerikli tanınırlılığınızı artırmak amaçlı göndereceğiniz ticari elektronik iletiler(SMS,E-posta,Sesli Mesaj,Faks,Otomatik Arama,Sesli Arama vb.) İleti Yöneti Sistemi (İYS)'nden sorgulama yapılarak gönderilmelidir. İYS'de kayıtlı olmayan bir numara veya e-posta adresine ticari elektronik ileti gönderilemeyecektir.

5809 sayılı kanun kapsamında hizmet veren operatörler, vakıf üniversiteleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti sağlanan vakıflar, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan kuruluşlar, devlet, mahalli idareler ve diğer kamu tüzel kişiler onay almak zorunda değildirler. Detaylı bilgi için lütfen "Sıkça Sorulanlar" bölümünü okuyunuz.

Organik Haberleşme abonelerinin yapması gerekenler nelerdir?

Organik Haberleşme aboneleri öncelikle www.iys.org.tr adresinden İYS’ye üye olmalıdır. Organik Haberleşme üzerinden ticari elektronik ileti göndermek istediklerinde, Organik Haberleşme gerekli yönlendirmeleri yaparak abonelere mevzuata uygun bir şekilde gönderim yapmalarını sağlayacaktır. İletileriniz İYS’de kayıtlı rehberinize gönderilecektir. İYS’de kayıtlı olmayan numaralara ileti gönderimi engellenecektir.

Aboneler ileti gönderimlerinde mevzuata uygun SMS içeriğini ayarlamalıdır. (sıkça sorulanlarda mevcuttur)

SMS içeriklerinde alıcıların (tüketicinin) aynı yol ve ücretsiz bir şekilde ret verebileceği Kısa numara Ret hizmeti" kullanılmalıdır. Ret veren numaralar otomatik olarak İYS veri tabanında güncellenecektir. İYS ile entegre çalışan altyapımız geliştirilmeye devam etmektedir. En kısa sürede tüm abonelerimize sunulacaktır.

İYS’deki Kavramlar

Hizmet Sağlayıcı Kimdir?
Telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli ileti gönderimi yapan gerçek veya tüzel kişilere Hizmet Sağlayıcı denir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?
Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesinin tanınırlığını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişimi ticari elektronik ileti olarak adlandırılır.

Alıcı Kimdir?
Hizmet sağlayıcısının sunduğu ticari elektronik iletiyi alan kişiye alıcı denir. Alıcılar İYS’de izinlerini hızlı ve kolay bir şekilde tek hesaptan yönetebilir ve değiştirebilirler. Ayrıca şikâyet başvurularını da buradan gerçekleştirirler.

OLASI CEZALARDAN KORUNMAK İÇİN NASIL SMS GÖNDERMELİYİM?

Ticari elektronik iletinizin içeriği alıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır. Alınan onayın kapsamı, gönderilerin içeriği ile örtüşmelidir.

SMS içeriğine;

• Tacirler için Mersis Numarası ve Ticaret Unvanı. Esnaflar için Ad Soyad ve T.C Kimlik Numarası yazılmalıdır.
• SMS Ret Bildirim Numarası yazılmalıdır.Tüketiciye Ücretsiz olmalıdır.
• Telefon, faks ve e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinden en az birini mesaj içeriğinde yer vermelidir.
• Açık bir şekilde anlaşılamadığı takdirde mesaj içeriğinde tanıtım, kampanya, bilgilendirme gibi tanımlayıcı ibarenin yer alması gerekir.
• İndirim, hediye gibi promosyonlar, mesaj içeriğinde açıkça beliritilmeli, promosyana ait içeriklerin sunulması gerekliliği durumlarında ilgili şartların açıklandığı sayfaya link veya müşteri hizmetleri numaralarının mesaj içeriğinde belirtilmesi gerekmektedir.

İYS Üyelik Adımları

1. Adım

BAŞVURU;
Hizmet sağlayıcıların ticari elektronik ileti onaylarını aktarabilmeleri için öncelikle İleti yönetimi sistemine (iys.org.tr) adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

2. Adım

İleti Yönetimi Sistemine üyelik işlemleriniz tamamlandıktan sonra , İYS'den alınan İYS kodu ile VEYOSİS'e başvuru ve İleti sayınıza göre ileti paketinizi seçmeniz gerekmektedir.
Ayrıntılı bilgi; https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/paketler-ve-moduller

3. Adım

İYS üzerinden İş ortağı olarak VEYOSİS’i yetkilendirmeniz gerekmektedir. Örnek yetkilendirme yazısını indirmek için tıklayınız.

4. Adım

Veyosis.com adresi üzerinden ücretsiz üyeliğinizi başlatmak ve İYS üzerinden seçtiğiniz ileti paketinize göre VEYOSİS üyelik paketlerinden ileti paketinize uygun olanı seçip izinli veri aktarım sürecini başlatmak.

VEYOSİS İYS PANEL ile Neler Yapabilirsiniz?

İzinli Datanızı Yükleyin

Tüm izinli verilerinizi İYS sistemine istediğiniz formatta (Excel / CSV / Panel içi yükleme) yükleyebilir ve İYS’ye aktarım sağlayabilirsiniz.

Marka Yönetimi

Birden fazla markanızı tek kolayca yönetebilirsiniz. Marka izinlerinizi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Geliştirici Servisleri

VEYOSİS Geliştirici Servisleri ile kendi yazılımınıza (CRM / ERP / vs.) kolayca entegrasyon yapabilirsiniz..

3D Güvenlik Sistemi

Hesabınız; Onaylı Müşteri Temsilcisi, 2 Adımlı Doğrulama ve IP Kısıtlama seçeneğiniz ile güvende.

Veri Güvenliği

Sizin için önemli olan verilerinizi kriptografik kurallara göre şifreleyerek güvenle saklar.

Entegre Servis

VEYOSİS'in size sağladığı Geliştirici Servisler ile istediğiniz SMS veya E-Posta gönderimi yapan kurumla entegre olabilir, ticari ileti maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Günlük Mutabakat

VEYOSİS, İYS sistemi ile tamamen entegre çalışır. İzin listenizde oluşan değişiklikler ve ret bildirimleri her an güncel tutulur.

NEDEN VEYOSİS KULLANMALIYIM?

VEYOSİS; Kullanıcı dostu arayüzü, yüksek güvenlik sistemi ve İYS ile verilerinizin her a güncel olmasını sağlayan bir yazılımdır.
Farklı veri yükleme opsiyonları, anlık veri takibi ve özelleştirilebilir raporlar için Ücretsiz Aboneliğinizi hemen başlatın!

VEYOSİS Yıllık Paket Planları
İleti 5
290
/yıllık
 • 5.000 Veri Aktarımı
 • İYS Veri Yazma / Okuma
 • Günlük Mutabakat
 • API Desteği
İleti 25
490
/yıllık
 • 25.000 Veri Aktarımı
 • İYS Veri Yazma / Okuma
 • Günlük Mutabakat
 • API Desteği
İleti 75
790
/yıllık
 • 75.000 Veri Aktarımı
 • İYS Veri Yazma / Okuma
 • Günlük Mutabakat
 • API Desteği
İleti 150
1290
/yıllık
 • 150.000 Veri Aktarımı
 • İYS Veri Yazma / Okuma
 • Günlük Mutabakat
 • API Desteği
İleti 250
1990
/yıllık
 • 250.000 Veri Aktarımı
 • İYS Veri Yazma / Okuma
 • Günlük Mutabakat
 • API Desteği
İleti PLUS
 
 • 250.000 Üzeri Veri Aktarımı
 • İYS Veri Yazma / Okuma
 • Günlük Mutabakat
 • API Desteği
SIKÇA SORULAN SORULAR
Sizlerden gelen belli başlı konuların açıklamalarını derledik...
MEVZUAT
E-Ticaret Kanunu - 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun

Görüntüle
15 Temmuz 2015 Tarihli Yönetmelik - Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik
Görüntüle
04 Ocak 2020 Tarihli Yönetmelik - Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Görüntüle
ŞİKAYET OLUŞTURUN!
Bilginiz dahilinde olmadan SMS aldığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bu durumu bize bildirin.
GÖNDER
0242 255 50 16